Belediye - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Belediye Kelime Kökeni

Ar baladī بلدى [nsb.] kente ait olan, kentsel Ar balad بلد [#bld] şehir, devlet EYun politeía πολιτεία a.a. EYun pólis πόλεις müstahkem yer, kent  politik

Tarihte En Eski Kaynak

umur-ı belediyye, daire-i belediyye "1854 idare reformuyla İstanbul'da kurulan idari birimlerin adı" [ (1854) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça baladī بلدى z "kente ait olan, kentsel" sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Arapça bld kökünden gelen balad بلد z "şehir, devlet" sözcüğünün nisbet halidir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen politeía πολιτεία z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca pólis πόλεις z "müstahkem yer, kent" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için politik maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Yeni Osmanlıcada Fransızca municipalité karşılığı olarak Arapça beled sözcüğünden türetildi. Arapça sözcüğün kökeni için Vollers 312, Dozy I.109.

Etiketler: Türeme, Arapça, Arapça ism-i mensub, Türeme, Arapça, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.