Balya

İt balla top, bohça, denk Ger *ballaz top << HAvr *bhol- HAvr *bhel-2 şişmek, kabarmak  balon

Tarihte En Eski Kaynak

[ Osmanlı Kanunnameleri (1600 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca balla "top, bohça, denk" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *ballaz "top" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhol- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhel-2 "şişmek, kabarmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için balon maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Montgolfier kardeşlerin 1783"te hidrojen balonunu icadından iki yıl sonra İstanbul"da padişah I. Abdülhamid huzurunda bir balon gösterisi yapılmış ve icad-ı balon adıyla vekâyinamelere geçmiştir. || Aynı Germence kökten İngilizce ball (top), Eski Fransızca bale > İngilizce bale (bohça). HAvr kök, Türkçe tomur- kavramının tüm uygulamalarını karşılar. Karş. Germence *bullaz (tomruk, kütük), *baltha- (cesur, gürbüz), Eski Yunanca phállos (fallus), Latince follis (kese, torba), Latince flōr- (tomurcuk, çiçek).

Kelime Telaffuzu

Balya kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Balya nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Benzer Kelimeler

Etiketler: Alıntı, İtalyanca , Germence , Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Balya ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play