Balgam

Ar balġam بلغم irin, iltihap, eski tıbba göre insanı oluşturan dört maddeden biri EYun phlégma φλέγμα irin, iltihap EYun phlégō, phlog- φλέγω, φλογ- yanmak, iltihaplanmak +ma  flegmatik

Tarihte En Eski Kaynak

"irin, sümük" [ (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça balġam بلغم z "irin, iltihap, eski tıbba göre insanı oluşturan dört maddeden biri" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca phlégma φλέγμα z "irin, iltihap" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca phlégō, phlog- φλέγω, φλογ- z "yanmak, iltihaplanmak" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için flegmatik maddesine bakınız.

Ek Bilgi

8. yy"da halife el-Mansur tarafından kurulan Bağdad kentinin adı, Orta Farsça baġ-dād (tanrı-verdi veya bey-verdi) biçiminden alınmıştır.

Kelime Telaffuzu

Balgam kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Balgam nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Antik Yunanca, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Balgam ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play