Bahadır - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Bahadır Kelime Kökeni

Fa bāhādur باهادر soylu kişi, kahraman Moğ bagatır a.a. ETü bagatur bir erkek adı, Hun Kağanı Mete'nin lakabı [MÖ 2. yy] <? İr baga/bhaga bey, hükümdar  bey

Tarihte En Eski Kaynak

bağatur [ Codex Cumanicus (1300) ]
bāhādur [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça bāhādur باهادر z "soylu kişi, kahraman" sözcüğü ile eş kökenlidir. Farsça sözcük Moğolca aynı anlama gelen bagatır sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Eski Türkçe bagatur "bir erkek adı, Hun Kağanı Mete'nin lakabı [MÖ 2. yy]" sözcüğü ile eş kökenlidir. Eski Türkçe sözcük Proto-İranca (Ana-İranca) baga veya bhaga "bey, hükümdar" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için bey maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Bahadır kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, bahadır nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

ETü sadece kişi adı olarak kullanılan sözcük, daha eski bir dilden (muhtemelen bir İran dilinden) alıntı olmalıdır. Bāhādur biçimi Farsça imla ve telaffuza uygundur.

Etiketler: Eşkökenlilik, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Moğolca, Eşkökenlilik, Eski Türkçe, Türeme, Proto İranik veya bir İrani dil kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.