Ayn - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ayn Kelime Kökeni

Ar ˁayn عين [#ˁyn msd.] 1. göz, 2. göze, pınar, 3. seçkin kimse, zat, 4. bir şeyin ta kendisi, muayyen ve mahsus olan şey, 5. İslam hukukunda maddi değeri olan nesne, mal, 6. Arap alfabesinde bir harf İbr ˁayin עין göz Akad īnu a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

ayn [ Saraylı Seyf, Gülistan Tercümesi (1391) ]
aynî "[Ar ˁaynī عينى] maddi, gözle görülür nitelikte, hukukta malın bizzat kendisi" [ İrşadü'l-Mülûk ve's-Selâtîn (1387) : tonguz tirisi arınmas 'ayni necis boldugı üçün ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ˁyn kökünden gelen ˁayn عين z "1. göz, 2. göze, pınar, 3. seçkin kimse, zat, 4. bir şeyin ta kendisi, muayyen ve mahsus olan şey, 5. İslam hukukunda maddi değeri olan nesne, mal, 6. Arap alfabesinde bir harf" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük İbranice ˁayin עין z "göz" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Akatça aynı anlama gelen īnu sözcüğü ile eş kökenlidir.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Eşkökenlilik, İbranice, Eşkökenlilik, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.