Ayla - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ayla Kelime Kökeni

§ TTü ay TTü ağıl ağarma, beyazlık (TTü ak +Il2 )  ay, ak

Tarihte En Eski Kaynak

ay ağılı "ayın etrafında oluşan hale" [ TDK, Tarama Sözlüğü (1500 yılından önce) : Hale: Arabîdir, χirmen-i mah dérler, ayıŋ etrafında ağıllıktır, ay ağılı dérler. ]
ayla "aynı anlamda" [ Osmanıcadan Türkçeye Cep Kılavuzu (1935) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Türkiye Türkçesinde ay ve Türkiye Türkçesinde ağıl "ağarma, beyazlık" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Bu sözcük Türkiye Türkçesinde ak sözcüğünden +Il2 sonekiyle türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için ay, ak maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Muhtemelen Türkiye Türkçesinde ay ağılı deyiminin halk ağzındaki biçimi iken YTü yazı diline derlenmiştir. TTü ağıl sözcüğünde, renk adlarında kullanılan ve "zayıf veya belirsiz renk" anlamı veren +Il eki görülür (karş. kızıl, yaşıl).

Etiketler: Bileşik kelime, Türkiye Türkçesi, Türkiye Türkçesi, Türeme, Türkiye Türkçesi, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.