Avatar

İng avatar 1. Hindu dininde ruhun bir bedende reenkarnasyonu, 2. a.a. Sans avatāra अवतार iniş, yüksek bir ruhun belli amaçla bir kimliğe bürünerek dünyaya inmesi Sans avatárati aşağı geçmek § Sans ava- aşağı Sans tárati geçmek (<< HAvr *terə-2 geçmek )  trans+

Tarihte En Eski Kaynak

"internette sanal kimlik" [ m (1997) : internet üzerinde iletişim kurarken kullandığınız takma isim (avatar) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce avatar "1. Hindu dininde ruhun bir bedende reenkarnasyonu, 2. internette sanal kimlik" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Sanskritçe avatāra अवतार z "iniş, yüksek bir ruhun belli amaçla bir kimliğe bürünerek dünyaya inmesi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Sanskritçe avatárati "aşağı geçmek" fiilinden türetilmiştir. Sanskritçe fiil Sanskritçe ava- "aşağı" ve Sanskritçe tárati "geçmek" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Sanskritçe fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *terə-2 "geçmek" biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için trans+ maddesine bakınız.

Etiketler: Alıntı, İngilizce , Sanskritçe, Türeme, Bileşik kelime, Bileşik kelimenin devamı, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Avatar ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play