Ateş - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ateş Kelime Kökeni

Fa ātaş آتش ateş << OFa ātarş/ātaş a.a. Ave ātarş gen. āthrō a.a. Ave ātar- yakmak, tutuşturmak << HAvr *āter- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

ateş [ Aşık Paşa, Garib-name (1330) ]
ateşin "[Fa ātaşīn] ateşli" [ F (1451) : kûh-i ateşînden, derya-yı cûşandan geçüb [ateş püsküren dağdan, azgın denizden geçip] ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ātaş آتش z "ateş" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen ātarş veya ātaş sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen ātarş gen. āthrō sözcüğünden alıntıdır. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde ātar- "yakmak, tutuşturmak" fiilinden türetilmiştir. Avestaca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *āter- biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Ateş kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, ateş nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Latince ater, Arnavutça vatra (ocak). || Avestani atarş biçim Zerdüşt dinindeki özel anlamından ötürü Farsçada aynen benimsenmiştir. Sözcüğün asıl Farsça biçimi ādar ve āzar (aynı anlamda) olup nişadur (ölümsüz ateş), azergûn (ateş rengi), Azerbaycan (“ateş tapınağı ülkesi”) vb. sözcüklerde karşımıza çıkar.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Orta Farsça, Avesta, Türeme, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.