Asla - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Asla Kelime Kökeni

Ar ˀaṣlan أصلا [zrf.] 1. aslen, kök veya öz itibariyle, 2. (olumsuz fiille) hiç, katiyen Ar ˀaṣl أصل [#Aṣl] soy, kök  asıl

Tarihte En Eski Kaynak

[ Danişmend-Name (1360) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ˀaṣlan أصلا z "1. aslen, kök veya öz itibariyle, 2. (olumsuz fiille) hiç, katiyen" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça Aṣl kökünden gelen ˀaṣl أصل z "soy, kök" sözcüğünün zarfıdır. Daha fazla bilgi için asıl maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Asla kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, asla nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Latince exercitus (aynı anlamda) biçiminden türediğine ilişkin görüş ses bakımından problemlidir. ● Türkçede halk dilinde tekil ad olarak kullanımı askere gitmek, askere yazılmak vb. deyimlerden 19. yy'da türemiş olmalıdır.

Etiketler: Arapça, Arapça zarf, Türeme, Arapça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.