Asitane - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Asitane Kelime Kökeni

Fa āstān/āsitāne آستان/آستانه eşik, kapı << EFa *ā-stāna § EFa ā- yönelme, önünde olma, varma bildiren edat ve önek EFa stāna durma << HAvr *stā- a.a.  istasyon

Tarihte En Eski Kaynak

āstāne "eşik, mecazen saray veya başkent" [ Fatih Sultan Mehmed, Kanunname-i Al-i Osman (1481 yılından önce) : Ve āstānemden darüsaadetim ağaları sancağa çıksa ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça āstān veya āsitāne آستان/آستانه z "eşik, kapı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Eski Farsça yazılı örneği bulunmayan *ā-stāna sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Farsça ā- "yönelme, önünde olma, varma bildiren edat ve önek" ve Eski Farsça stāna "durma" sözcüklerinin bileşiğidir. Eski Farsça sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *stā- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için istasyon maddesine bakınız.

Etiketler: Yeni Farsça, Ses evrimi, Eski Farsça, Bileşik kelime, Eski Farsça, Eski Farsça, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.