Artiküle - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Artiküle Kelime Kökeni

Fr articuler birbirine eklemek, eklemlemek, madde madde saymak Lat articulare a.a. Lat articulus [küç.] eklemcik, madde Lat artus eklem +ul+ << HAvr *ar-tu- HAvr *ar- uymak, eklenmek  arma

Tarihte En Eski Kaynak

artikülasyon [ m (1971) : çocukların eğitilmesi özel eğitim sistemiyle ve "Artikülasyon Metodu"yla oluyormuş ]
artiküle etmek [ m (1983) : Ancak tek bir iletişim sistemi yerine artık birbirine eklemli (artiküle) sistemler söz konusudur. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca articuler "birbirine eklemek, eklemlemek, madde madde saymak" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Latince aynı anlama gelen articulare fiilinden alıntıdır. Bu sözcük Latince articulus "eklemcik, madde" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince artus "eklem" sözcüğünün küçültme halisidir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ar-tu- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ar- "uymak, eklenmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için arma maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca ve İngilizcede sadece çoğul şekli kullanılır.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, küçültme, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.