Armoni - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Armoni Kelime Kökeni

Fr harmonie ahenk, ses uyumu EYun ʰarmonía ἁρμονία uyum, birlik EYun ʰarmós ἁρμός 1. eklem, özellikle omuz eklemi, 2. uyum << HAvr *ar-smo- HAvr *ar- uymak, eklenmek, eklemlenmek  arma

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Mithat Ef. (1877) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca harmonie "ahenk, ses uyumu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca ʰarmonía ἁρμονία z "uyum, birlik" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ʰarmós ἁρμός z "1. eklem, özellikle omuz eklemi, 2. uyum" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ar-smo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ar- "uymak, eklenmek, eklemlenmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için arma maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.