Arşiv - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Arşiv Kelime Kökeni

Fr archives evrak koleksiyonu << OLat archiva a.a. EYun arχaîa αρχαῖα [çoğ.] a.a. EYun arχaîon αρχαῖον devlete ait (bina veya evrak) EYun arχē αρχή devlet, yönetim +ion  +arşi

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1934) : Umum müdürlüğünün yeni teşkilatından istihbarat, (...) arşiv ve kütüphane, turizm kısımlarını ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca archives "evrak koleksiyonu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen archiva sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen arχaîa αρχαῖα z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca arχaîon αρχαῖον z "devlete ait (bina veya evrak)" sözcüğünün çoğuludur. Yunanca sözcük Eski Yunanca arχē αρχή z "devlet, yönetim " sözcüğünden +ion sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +arşi maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Fransızca ve İngilizcede sadece çoğul şekli kullanılır.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Antik Yunanca, çoğul/çokluk hali, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.