Arşitekt

Fr architecte mimar Lat architectus ustabaşı, mimar EYun arχitéktōn αρχιτέκτων a.a. § EYun arχós αρχός baş EYun téktōn τέκτων yapı ustası  +arşi, tektonik

Tarihte En Eski Kaynak

[ Hürriyet (gazete) (1998) : Tattoo. Dövme baba bir dövme, daha ilk görüşte göze çarpacak. Haç, yılan, akrep, yonca gibi. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca architecte "mimar" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince architectus "ustabaşı, mimar" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen arχitéktōn αρχιτέκτων z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca arχós αρχός z "baş" ve Eski Yunanca téktōn τέκτων z "yapı ustası" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için +arşi, tektonik maddelerine bakınız.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Klasik Latince, Antik Yunanca, Aynı anlamda, Bileşik kelime, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Arşitekt ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play