Arşitekt - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Arşitekt Kelime Kökeni

Fr architecte mimar Lat architectus ustabaşı, mimar EYun arχitéktōn αρχιτέκτων a.a. § EYun arχós αρχός baş EYun téktōn τέκτων yapı ustası  +arşi, tektonik

Tarihte En Eski Kaynak

[ Hürriyet (gazete) (1998) : Tattoo. Dövme baba bir dövme, daha ilk görüşte göze çarpacak. Haç, yılan, akrep, yonca gibi. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca architecte "mimar" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince architectus "ustabaşı, mimar" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen arχitéktōn αρχιτέκτων z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca arχós αρχός z "baş" ve Eski Yunanca téktōn τέκτων z "yapı ustası" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için +arşi, tektonik maddelerine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Klasik Latince, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.