Apokalips

Fr/İng apocalypse kıyamet EYun apokálypsis ἀποκάλυψις 1. gizli bir şeyi ortaya çıkarma, faş etme, revelation, 2. antik dinde tanrının kendini insanlara göstermesi, Hıristiyanlıkta kıyamet gününe dair alametler EYun apo+ kalýptō gizlemek, saklamak +sis  kulübe

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce apocalypse "kıyamet" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca apokálypsis ἀποκάλυψις z "1. gizli bir şeyi ortaya çıkarma, faş etme, revelation, 2. antik dinde tanrının kendini insanlara göstermesi, Hıristiyanlıkta kıyamet gününe dair alametler" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca kalýptō "gizlemek, saklamak" fiilinden +sis sonekiyle apo+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kulübe maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Yunanca edat sesliden önce ap+, pneuma"dan önce aph+ (/af/) biçimini alır (apo-hóros > aphóros).Latince ab, Germence *af > İngilizce of, off, Almanca auf; Sanskritçe ápa-, Avesta (Zend) dilinde apa- eşdeğerdir. İngilizce after edatı bunun bileşik halidir.

Etiketler: Alıntı, Fransızca ve İngilizce , Antik Yunanca, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Apokalips ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play