Apolet - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Apolet Kelime Kökeni

Fr épaulette [küç.] omuzluk, özellikle subaylarda rütbe belirten omuz işareti Fr épaul omuz +ette << Lat spathula [küç.] kürekçik, kürek kemiği Lat spatha pala, kürek +ul+ EYun spathē σπαθή a.a. << HAvr *spə-dh- kürek

Tarihte En Eski Kaynak

apolet/epolet [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca épaulette "omuzluk, özellikle subaylarda rütbe belirten omuz işareti" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca épaul "omuz" sözcüğünün küçültme halisidir. Bu sözcük Latince spathula "kürekçik, kürek kemiği" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince spatha "pala, kürek" sözcüğünün küçültme halisidir. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen spathē σπαθή z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *spə-dh- "kürek" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı Yun/Lat sözcükten İngilizce spade (kürek), Fransızca epée (enli kılıç)

Etiketler: Fransızca, küçültme, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Klasik Latince, küçültme, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler, Antik Yunanca, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.