Aperitif - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Aperitif Kelime Kökeni

Fr apéritif iştah açıcı << OLat aperitivus açıcı Lat aperire, apert- açmak << HAvr *ap-wer-yo- kapalı HAvr *wer-5 kapamak, örtmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca apéritif "iştah açıcı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aperitivus "açıcı" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince aperire, apert- "açmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ap-wer-yo- "kapalı" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wer-5 "kapamak, örtmek" kökünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Aperitif kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, aperitif nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.