Antoloji - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Antoloji Kelime Kökeni

Fr anthologie edebi derleme EYun anthología ανθολογία 1. çiçek derlemesi, güldeste, 2. şiir derlemesi § EYun ánthos άνθος çiçek (<< HAvr *andh- tomurcuk, çiçek ) EYun logeía λογεία derleme, toplama EYun légō, log- λέγω1, λογ- seçmek, derlemek  +loji

Tarihte En Eski Kaynak

[ İbrahim Alaattin (Gövsa), Yeni Türk Lugatı (1930) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca anthologie "edebi derleme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca anthología ανθολογία z "1. çiçek derlemesi, güldeste, 2. şiir derlemesi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ánthos άνθος z "çiçek " (NOT: Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *andh- "tomurcuk, çiçek" biçiminden evrilmiştir. ) ve Eski Yunanca logeía λογεία z "derleme, toplama" sözcüklerinin bileşiğidir. Yunanca sözcük Eski Yunanca légō, log- λέγω1, λογ- z "seçmek, derlemek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +loji maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Eski Yunanca bileşiklerde "önce" anlamı ağır basar. Buna karşılık modern Batı dillerinden kaynaklanan türevlerde daima "karşı, karşıt" anlamındadır. || Aynı HAvr kökten Latince ante (ön, önce), Almanca ent- (karşıtlık bildiren önek). İngilizce and ve Almanca und ("ve") bağlacı, esasen "karşı karşıya, karşılıklı" anlamına gelen bir edattan türemiştir.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.