Ankraj - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ankraj Kelime Kökeni

Fr ancrage demirleme, çapa atma Fr ancre gemi demiri, çapa +age << Lat ancora a.a. EYun ánkyra άγκυρα a.a. << HAvr *ank-ulo- bükük şey, kanca, çengel HAvr *ank- bükmek, kıvırmak

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kaynakça kayıp (1934) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ancrage "demirleme, çapa atma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca ancre "gemi demiri, çapa" sözcüğünden +age sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen ancora sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen ánkyra άγκυρα z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ank-ulo- "bükük şey, kanca, çengel" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ank- "bükmek, kıvırmak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten İngilizce angle (olta çengeli, açı). Eski Yunanca ankylósis (bükülme, eğrilme) tıp terimidir.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Klasik Latince, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.