Anjiyo - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Anjiyo Kelime Kökeni

İng angio İng angiography damarlara renkli bir sıvı zerkederek görüntü alma yöntemi EYun angeîon αγγεῖον damar EYun ángos άγος her çeşit kap, çanak +ion

Tarihte En Eski Kaynak

anjiografi [ m (1962) : (...) endoskopi laboratuarı, anjiyokardiyografi ve biyofizik laboratuarı ve anestesioloji (...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce angio sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce angiography "damarlara renkli bir sıvı zerkederek görüntü alma yöntemi" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca angeîon αγγεῖον z "damar" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca ángos άγος z "her çeşit kap, çanak" sözcüğünden +ion sonekiyle türetilmiştir.

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.