Amorti - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Amorti Kelime Kökeni

Fr amortir, amortiss- 1. öldürmek, durdurmak, söndürmek, canlılığını gidermek, 2. (bir borcu veya varlığı) adım adım ödemek, itfa etmek OLat *admortire ölmek, öldürmek Lat ad+ mortuus ölüm  mort

Tarihte En Eski Kaynak

"borcu veya yatırımı geri ödeme" [ Andreas Tietze, Tarihi ve Etimolojik Türkiye Türkçesi Lugati (1944) ]
"piyangoda sadece bilet bedelini karşılayan ödül" [ TDK, Türkçe Sözlük, 2. Baskı (1930) : alınan bilete ikramiye veya amorti isabet etmezse ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca amortir, amortiss- "1. öldürmek, durdurmak, söndürmek, canlılığını gidermek, 2. (bir borcu veya varlığı) adım adım ödemek, itfa etmek" fiilinden türetilmiştir. Fransızca fiil Geç Latince yazılı örneği bulunmayan *admortire "ölmek, öldürmek" fiilinden alıntıdır. Bu sözcük Latince mortuus "ölüm" sözcüğünden ad+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mort maddesine bakınız.

Etiketler: Türeme, Fransızca, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.