Ambivalans - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ambivalans Kelime Kökeni

Fr/İng ambivalence kararsızlık, iki nitelik arasında gidip gelme hali Alm Ambivalenz 1910 Bleuler, Alm. psikolog. § Lat ambi+ her iki yönde (edat) Lat valens kadir olan, değeri olan Lat valere kadir olmak  ambi+, valör

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (2004) : Hatta bu ayrıca ambivalans (karşıt değerlilik) içeren bir ruh halidir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca ve İngilizce ambivalence "kararsızlık, iki nitelik arasında gidip gelme hali" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca Ambivalenz sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1910 Bleuler, Alm. psikolog.) Bu sözcük Latince ambi+ "her iki yönde (edat)" ve Latince valens "kadir olan, değeri olan" sözcüklerinin bileşiğidir. Latince sözcük Latince valere "kadir olmak" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ambi+, valör maddelerine bakınız.

Etiketler: Fransızca ve İngilizce, Almanca, İlk kullanım, Bileşik kelime, Klasik Latince, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.