Altruizm - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Altruizm Kelime Kökeni

İng altruism diğerkâmlık, başkasını gözetme, bencillik zıddı Fr altruisme a.a. 1852 Auguste Comte, Fr. filozof. Fr autrui (hukukta) hak sahibi olan diğer kişi +ism Lat alteri huic bu başkasına Lat alter başka  alternatif

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1980) : egoizmin yerini altruizm, kavganın yerini barış alır ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce altruism "diğerkâmlık, başkasını gözetme, bencillik zıddı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fransızca aynı anlama gelen altruisme sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1852 Auguste Comte, Fr. filozof.) Bu sözcük Fransızca autrui "(hukukta) hak sahibi olan diğer kişi" sözcüğünden +ism sonekiyle türetilmiştir. Fransızca sözcük Latince alteri huic "bu başkasına" deyiminden alıntıdır. Latince deyim Latince alter "başka" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için alternatif maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Hintavrupa Anadilinde *alter- kökünden İng other (öbür, öteki), Fransızca outre (öte).

Etiketler: İngilizce, Fransızca, İlk kullanım, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.