Akustik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Akustik Kelime Kökeni

Fr acoustique işitmeye ilişkin, işitsel EYun akoustikós ακουστικός EYun akoúō ακούω işitmek +ikos << HAvr *əkous-yo- HAvr *kous- işitmek

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca acoustique "işitmeye ilişkin, işitsel" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca akoustikós ακουστικός z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca akoúō ακούω z "işitmek" fiilinden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *əkous-yo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kous- "işitmek" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Yunanca sözcük Latince radius (ışın) karşılığıdır. Karş. radyum.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.