Aksesuar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Aksesuar Kelime Kökeni

Fr accessoire eklenti, tali unsur, süs << OLat accessarius a.a. Lat accedere, access- yanına gitmek, yanaşmak, katılmak Lat ad+ cedere, cess- gitmek << HAvr *ked- gitmek

Tarihte En Eski Kaynak

aksesuvar [ c (1936) : Dekor mükemmel, aksesuar tamam ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca accessoire "eklenti, tali unsur, süs" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen accessarius sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince accedere, access- "yanına gitmek, yanaşmak, katılmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince cedere, cess- "gitmek" fiilinden ad+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ked- "gitmek" biçiminden evrilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.