Akrostiş - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Akrostiş Kelime Kökeni

Fr acrostiche bir şiirin mısralarının ilk harfleriyle yapılan söz oyunu EYun akrostiχés ακροστιχές a.a. Halikarnaslı Dionysios, Yun. retorikçi (MÖ 60 - MS 7). § EYun akrós ακρός EYun stíks, stíχ- στίξ, στίχ- satır, mısra  akro+

Tarihte En Eski Kaynak

[ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca acrostiche "bir şiirin mısralarının ilk harfleriyle yapılan söz oyunu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen akrostiχés ακροστιχές z sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Halikarnaslı Dionysios, Yun. retorikçi (MÖ 60 - MS 7).) Bu sözcük Eski Yunanca akrós ακρός z "uç" ve Eski Yunanca stíks, stíχ- στίξ, στίχ- z "satır, mısra" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için akro+ maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Akrostiş sözcüğüne nisbetle oluşturulmuş yeni sözcüktür.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.