Ahlat - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ahlat Kelime Kökeni

Yun aχládi ἀχλάδι yaban armudu, pyrus amygdaliformis EYun aχrás, aχrad- ἀχράς a.a. =? EYun aχreōn αχρεών yararsız, gereksiz EYun an+ χráō χράω yaramak, gerekmek

Tarihte En Eski Kaynak

aχlad "yaban armudu" [ PiriR (1521) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca aχládi ἀχλάδι z "yaban armudu, pyrus amygdaliformis" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen aχrás, aχrad- ἀχράς z sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aχreōn αχρεών z "yararsız, gereksiz" sözcüğü ile eş kökenli olabilir; ancak bu kesin değildir. Yunanca sözcük Eski Yunanca χráō χράω z "yaramak, gerekmek" sözcüğünden an+ önekiyle türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Ahlat kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, ahlat nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Eski Yunanca sözcük Aristoteles Hist. anim. 627b17, Aristophanes Ekkl. 355 ve başka yerlerde zikredilmiştir. || Kasaba adı olan Ahlat'la bir ilgisi yoktur.

Etiketler: Modern Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Eşkökenlilik, Antik Yunanca, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.