Agreman - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Agreman Kelime Kökeni

Fr agrément onaylama, benimseme Fr agréer uymak, onaylamak +mentum << OLat aggratare a.a. Lat ad+ gratus makbul, hoşa giden << HAvr *gʷrə-to- HAvr *gʷerə-3 makbul olmak

Tarihte En Eski Kaynak

"elçilik onay mektubu" [ c (1930) : M. Commene ve M. Mitilineu elçilikleri için agreman istemiş olduğunu yazmaktadır. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca agrément "onaylama, benimseme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca agréer "uymak, onaylamak" fiilinden +mentum sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen aggratare fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Latince gratus "makbul, hoşa giden" sözcüğünden ad+ önekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷrə-to- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷerə-3 "makbul olmak" kökünden türetilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.