Agnostik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Agnostik Kelime Kökeni

Fr agnostique bilmezci, tanrının bilinemeyeceğini savunan kimse İng agnostic a.a. T. H. Huxley, İng. düşünür (1825-1895). EYun an+ gnōstikós γνωστικός bilen, bilgisi olan EYun gignōskō, gnō- γιγνωσκω, γνω- bilmek +ikos  gnostik

Tarihte En Eski Kaynak

agnostisizma [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca agnostique "bilmezci, tanrının bilinemeyeceğini savunan kimse" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen agnostic sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: T. H. Huxley, İng. düşünür (1825-1895).) Bu sözcük Eski Yunanca gnōstikós γνωστικός z "bilen, bilgisi olan" sözcüğünden an+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca gignōskō, gnō- γιγνωσκω, γνω- z "bilmek" fiilinden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için gnostik maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Batı dillerine Yunancadan geçmiştir. Karş. İng opium (afyon).

Etiketler: Fransızca, İngilizce, İlk kullanım, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.