Aglomera

Fr agglomérat yığıntı, karışık dolgu malzemesi Fr agglomérer katışık bir kütle yapmak Lat ad-glomerare a.a. Lat glomus, glomer- top şeklinde nesne Lat globus a.a.  glob

Tarihte En Eski Kaynak

aglomerasyon [ m (1957) : madenlerin zenginleştirilmesi ve aglomerasyonu için tesisler, yüksek fırınlar ]
aglomera [ m (1980) : Doygun ve kaygan hale gelmiş killerin üzerinde bulunan aglomera ve bazaltların ağırlığından dolayı ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca agglomérat "yığıntı, karışık dolgu malzemesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca agglomérer "katışık bir kütle yapmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen ad-glomerare fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince glomus, glomer- "top şeklinde nesne" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince aynı anlama gelen globus sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için glob maddesine bakınız.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Türeme, Klasik Latince, Aynı anlamda, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır. Aglomera ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play