Adres - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Adres Kelime Kökeni

Fr adresse 1. hitap, bir mektubun hitap cümlesi, 2. postada mektubun iletileceği sokak ve numarası Fr adresser birine veya bir şeye yönelmek, yöneltmek, hitap etmek << OLat addirectare a.a. Lat ad+ directus yönelen, doğru, düz  direkt

Tarihte En Eski Kaynak

"konutun sokak ve numarası" [ Namık Kemal, Osmanlı Modernleşmesinin Meseleleri (1867) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca adresse "1. hitap, bir mektubun hitap cümlesi, 2. postada mektubun iletileceği sokak ve numarası" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca adresser "birine veya bir şeye yönelmek, yöneltmek, hitap etmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen addirectare fiilinden evrilmiştir. Geç Latince fiil Latince directus "yönelen, doğru, düz" sözcüğünden ad+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için direkt maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.