Absorbe

Fr absorber emmek, özümsemek Lat absorbere bütün olarak yutmak, silip süpürmek Lat ab+ sorbere emmek << HAvr *srebh- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

"özümsemek" [ c (1939) : Beyaz ziyanın geri kalan renkleri yani menekşe, mavi, yeşil (...) göl tarafından bel (absorbe) edilir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca absorber "emmek, özümsemek" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Latince absorbere "bütün olarak yutmak, silip süpürmek" fiilinden alıntıdır. Bu sözcük Latince sorbere "emmek" fiilinden ab+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *srebh- biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

En erken 2. yy"da Q. Serenus Sammonicus"un bir şiirinde anılan büyü sözüdür.

Kelime Telaffuzu

Absorbe kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Absorbe nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Klasik Latince, Türeme, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Absorbe ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play