Abstre - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Abstre Kelime Kökeni

Fr abstrait soyut, özet, hülasa << Lat abstractus a.a. Lat abstrahere, abstract- bir bütünden çekip ayırmak, özünü almak, suyunu sıkmak Lat ab+ trahere, tract- çekmek  traktör

Tarihte En Eski Kaynak

"soyut (resim)" [ c (1936) : "Güneş" mefhumundan çıkan "aydınlık, parlaklık" abstre olarak delalet eylediği "zeka" anlamına gelir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca abstrait "soyut, özet, hülasa" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen abstractus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince abstrahere, abstract- "bir bütünden çekip ayırmak, özünü almak, suyunu sıkmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince trahere, tract- "çekmek" fiilinden ab+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için traktör maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

En erken 2. yy'da Q. Serenus Sammonicus'un bir şiirinde anılan büyü sözüdür.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.