Aşiyan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Aşiyan Kelime Kökeni

Fa āşiyān آشيان kuş yuvası Ave *ā-şyā Ave şyati- kalmak, sakin olmak, istirahat etmek << HAvr *kʷeiə-2 a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ Danişmend-Name (1360) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça āşiyān آشيان z "kuş yuvası" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde yazılı örneği bulunmayan *ā-şyā sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde şyati- "kalmak, sakin olmak, istirahat etmek" fiilinden türetilmiştir. Avestaca fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *kʷeiə-2 biçiminden evrilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Aşiyan kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, aşiyan nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Karş. Farsça gustar/gustariş (yaygı, döşek, halı) < Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) wistarag < Avesta (Zend) dilinde *vi-starəna- (aynı anlamda). Ayrıca Avesta (Zend) dilinde upa-starəna- (aynı anlamda), Sanskritçe pra-stara प्रस्तर (aynı anlamda).

Etiketler: Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Türeme, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.