Hıristiyan

Yun χristianós χριστιανός İsa dinine mensup EYun χrīstós χρīστός (kutsal yağla) meshedilmiş olan, Mesih EYun χrīō χρīω yağla ovmak, meshetmek << HAvr *ghrīs- HAvr *ghrēi- ovmak

Tarihte En Eski Kaynak


Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca χristianós χριστιανός z "İsa dinine mensup" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca χrīstós χρīστός z "(kutsal yağla) meshedilmiş olan, Mesih" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca χrīō χρīω z "yağla ovmak, meshetmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghrīs- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghrēi- "ovmak" kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Yunanca sözcük İbranice māsiaχ (meshedilmiş, yağla kutsanmış) çevirisidir. Karş. mesih

Kelime Telaffuzu

Hıristiyan kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Hıristiyan nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Modern Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Hıristiyan ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play