Hıristiyan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hıristiyan Kelime Kökeni

Yun χristianós χριστιανός İsa dinine mensup EYun χrīstós χρīστός (kutsal yağla) meshedilmiş olan, Mesih EYun χrīō χρīω yağla ovmak, meshetmek << HAvr *ghrīs- HAvr *ghrēi- ovmak

Tarihte En Eski Kaynak


Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca χristianós χριστιανός z "İsa dinine mensup" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca χrīstós χρīστός z "(kutsal yağla) meshedilmiş olan, Mesih" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca χrīō χρīω z "yağla ovmak, meshetmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghrīs- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghrēi- "ovmak" kökünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Hıristiyan kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Hıristiyan nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Yunanca sözcük İbranice māsiaχ (meshedilmiş, yağla kutsanmış) çevirisidir. Karş. mesih.

Etiketler: Modern Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.