+perest

Fa parast پرست tapan, hizmet eden Fa parastīdan پرستيدن tapmak, hizmet etmek << OFa paristīdan bir kişinin veya şeyin önünde veya başında durmak, hazır durmak, hizmet etmek Ave pairi-stā- karşı durmak, arz etmek Ave per+2 *stā- durmak  istasyon

Tarihte En Eski Kaynak

kâr "iş, eylem" [ Dede Korkut Kitabı (1400 yılından önce) : saŋa oχ ve kılıç kâr eylemesün dedi ]
kâr etmek "iş yapmak, meslek icra etmek, rızk kazanmak" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]
kâr "1. iş, fiil, meslek, 2. ribh, temettü, kazanç" [ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça parast پرست z "tapan, hizmet eden" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça parastīdan پرستيدن z "tapmak, hizmet etmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) paristīdan "bir kişinin veya şeyin önünde veya başında durmak, hazır durmak, hizmet etmek" fiilinden evrilmiştir. Orta Farsça fiil Avesta (Zend) dilinde pairi-stā- "karşı durmak, arz etmek" fiili ile eş kökenlidir. Avestaca fiil Avesta (Zend) dilinde yazılı örneği bulunmayan *stā- "durmak" fiilinden per+2 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için istasyon maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Anlam evrimi için karş. hazret (huzurunda durulan kimse), tapmak (hizmet etmek).

Etiketler: Alıntı, Yeni Farsça, Türeme, Ses evrimi, Orta Farsça, Eşkökenlilik, Avesta kategori veya etiketlerine bağlıdır. +perest ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play