+oid

Fr +oïde İng +oid +gibi, benzer, benzeyen EYun (o)eidēs (ο)ειδης a.a. EYun eîdos εῖδος şekil, görüntü, suret, benzerlik EYun eidō ειδω görmek  ide

Tarihte En Eski Kaynak

metro [ Basiretçi Ali Bey, İstanbul Mektupları (1873) ]
"ayrı zamanlarda kaydedilmiş müzikleri birleştirerek yapılan albüm" [ m (1995) ]
kilometro "bin metrelik uzunluk birimi" [ Düs I.4.499 (1880 yılından önce) ]
metrik "ondalık sisteme dayalı ölçü birimleri sistemi"
metretul "kalınlık göz önüne alınmadan yapılan uzunluk hesabı" [ m (1951) : muhtelif kuturlarda 1850 metretul galvanizli,6350 metretul de galvanizsiz demir boru ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca +oïde veya İngilizce sadece bileşiklerde görülen +oid "gibi, benzer, benzeyen" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen (o)eidēs (ο)ειδης z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca eîdos εῖδος z "şekil, görüntü, suret, benzerlik" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca eidō ειδω z "görmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ide maddesine bakınız.

Ek Bilgi

1795"te Fransa Meclisince uzunluk ölçü birimi olarak tanımlanmıştır. 1870 dolayında Osmanlı Devletinde resmi ölçü birimi olarak benimsenmiştir.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , İngilizce , Antik Yunanca, Aynı anlamda, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. +oid ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play