şemail - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

şemail Kelime Kökeni

Ar şamāˀil شمائل [çoğ.] bir şeyin doğasını oluşturan sıfatların toplamı Ar şamal/şumūl شمل/شمول [#şml] kapsam, içerik  şümul

Tarihte En Eski Kaynak

[ Saraylı Seyf, Gülistan Tercümesi (1391) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça şamāˀil شمائل z "bir şeyin doğasını oluşturan sıfatların toplamı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça şml kökünden gelen şamal veya şumūl شمل/شمول z "kapsam, içerik" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için şümul maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

şemail kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, şemail nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Akatça şaklulu biçimi #kll kökünün gramatik türevidir. Aramca dört harfli #şkll biçimi Akadcadan alıntıdır. Arapça sözcüğün arkaik bir türev veya Akadcadan alıntı olduğu düşünülebilir. Arapça #şkl1 kökü anlamca bağımsızdır. Karş. müşkül.

Etiketler: Arapça, çoğul/çokluk hali, Türeme, Arapça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.