Şekil

Ar şakl شكل [#şkl] biçim, form (Aram #şkll שכלל tamamlama, biçimleme, son şeklini verme ) Akad şuklulu/şaklulu a.a. Akad kullatu [#kll] tam, bütün  kül<sup

Tarihte En Eski Kaynak

şekl [ ed. Borovkov, Orta Asya'da Bulunmuş Kuran Tefsirinin... (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça şkl kökünden gelen şakl شكل z "biçim, form" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice #şkll שכלל z "tamamlama, biçimleme, son şeklini verme" kökü ile eş kökenlidir. ) Bu sözcük Akatça aynı anlama gelen şuklulu veya şaklulu sözcüğünden alıntıdır. Akatça sözcük Akatça kll kökünden gelen kullatu "tam, bütün" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kül<sup maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Akatça şaklulu biçimi #kll kökünün gramatik türevidir. Aramca dört harfli #şkll biçimi Akadcadan alıntıdır. Arapça sözcüğün arkaik bir türev veya Akadcadan alıntı olduğu düşünülebilir. Arapça #şkl1 kökü anlamca bağımsızdır. Karş. müşkül

Etiketler: Alıntı, Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Akatça, Aynı anlamda, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Şekil ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play