şekil - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

şekil Kelime Kökeni

Ar şakl شكل [#şkl] biçim, form (Aram #şkll שכלל tamamlama, biçimleme, son şeklini verme ) Akad şuklulu/şaklulu a.a. Akad kullatu [#kll] tam, bütün  kül2

Tarihte En Eski Kaynak

şekl [ ed. Borovkov, Orta Asya'da Bulunmuş Kuran Tefsirinin... (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça şkl kökünden gelen şakl شكل z "biçim, form" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice #şkll שכלל z "tamamlama, biçimleme, son şeklini verme" kökü ile eş kökenlidir. ) Bu sözcük Akatça aynı anlama gelen şuklulu veya şaklulu sözcüğünden alıntıdır. Akatça sözcük Akatça kll kökünden gelen kullatu "tam, bütün" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kül2 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Akatça şaklulu biçimi #kll kökünün gramatik türevidir. Aramca dört harfli #şkll biçimi Akadcadan alıntıdır. Arapça sözcüğün arkaik bir türev veya Akadcadan alıntı olduğu düşünülebilir. Arapça #şkl1 kökü anlamca bağımsızdır. Karş. müşkül.

Etiketler: Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Akatça, Türeme, Akatça, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.