şapka - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

şapka Kelime Kökeni

Bul/Sırp şapka [küç.] a.a. Fr chapeau başlık, şapka << OLat cappellus küçük külah OLat capa/cappa külah, külahlı cübbe  kep

Tarihte En Eski Kaynak

şabka "Hıristiyan başlığı" [ Aşıkpaşazade, Tarih (1502) ]
şapka "Yunan başlığı" [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Bulgarca ve Sırpça aynı anlama gelen şapka sözcüğünden alıntıdır. Bulgarca sözcük Fransızca chapeau "başlık, şapka" sözcüğünün küçültme halisidir. Bu sözcük Geç Latince cappellus "küçük külah" sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Geç Latince capa veya cappa "külah, külahlı cübbe" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kep maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Diğer Slav dillerinde Rusça polın полынь, piołun, Çekçe peluň/pelyněk, palina (aynı anlamda). Nihai kaynağı Hintavrupa Anadilinde *pel-2 (soluk renkli, gri, boz) kökü olabilir.

Etiketler: Bulgarca ve Sırpça, küçültme, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Orta Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.