şandel - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

şandel Kelime Kökeni

Fr chandelle 1. mum, havai fişek, 2. oyunda topu dikey olarak havalandırma << Lat candela mum Lat candere yanmak, akkor olmak +ul+  kandil

Tarihte En Eski Kaynak

"futbol terimi" [ c (1930) : enfes bir şandel, Fener kalesinin önüne iniyor ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca chandelle "1. mum, havai fişek, 2. oyunda topu dikey olarak havalandırma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince candela "mum" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince candere "yanmak, akkor olmak" fiilinden +ul+ sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kandil maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Türkçeye Batı kaynaklarından bir antropoloji terimi olarak alınmıştır. Eski Asya ve Anadolu Türkçesinde örneği bulunmaz. Moğolca ve Tunguzca kullanımda özellikle Budist dervişleri ifade eden bir terimdir.

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.