Settar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Settar Kelime Kökeni

Ar sattār ستّار [#str mesl.] örtücü, Allah'ın sıfatlarından biri Ar satr örtme, örtünme  setr

Tarihte En Eski Kaynak

setrī "Tanzimattan sonra moda olan düz yakalı uzun ceket" [ Vartan Paşa, Akabi Hikâyesi (1851) : acaba hangi pantalonu giysem yahud hangi setri ile gitsem ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça str kökünden gelen sattār ستّار z "örtücü, Allah'ın sıfatlarından biri" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça satr "örtme, örtünme" sözcüğünün meslek adıdır. Daha fazla bilgi için setr maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Settar kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, settar nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

A. Vefik Paşa'ya göre Fransızca surtout (üstlük) sözcüğünden esinle adlandırılmış ve önceleri sürtu kupe (surtout coupé) denilmiştir. LO 340. Ş. Sami bu görüşü eleştirir ve Arapça türeyişe uygun setrî yazımını önerir. KT 708.

Etiketler: Arapça, Arapça meslek adı, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.