şahnişin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

şahnişin Kelime Kökeni

Fa şāh nişīn شاه نشين şah tahtı § Fa şāh شاه kral Fa nişīn نشين oturan, oturak Fa nişastan, nişīn- نشستن, نشين oturmak  şah, nişasta

Tarihte En Eski Kaynak

"şah tahtı, üst kat taraçası veya cumba" [ Cafer Efendi, Risale-i Mi'mâriyye (1614) : farisîde vervâre-i ziverîn türkîde fevkānî çardak demektir, şâhnişîn gibi ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça şāh nişīn شاه نشين z "şah tahtı" deyiminden alıntıdır. Farsça deyim Farsça şāh شاه z "kral" ve Farsça nişīn نشين z "oturan, oturak" sözcüklerinin bileşiğidir. Farsça sözcük Farsça nişastan, nişīn- نشستن, نشين z "oturmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için şah, nişasta maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

şahnişin kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, şahnişin nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

/h/ > /ḥ/ değişimi açıklanmaya muhtaçtır. Şemseddin Sami'nin *şaχ merdāne (dal merdane) açıklaması ikna edici değildir.

Etiketler: Yeni Farsça, Bileşik kelime, Yeni Farsça, Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.