şadırvan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

şadırvan Kelime Kökeni

Fa/OFa şādāvān شاداوان süs çeşmesi, fıskiye; fıskiye göbeği şeklinde mimari süsleme Fa şādāb bol ve gür akan su  şad, ab

Tarihte En Eski Kaynak

şādervān "1. a.a., 2. Türkmen çadırı" [ Meninski, Thesaurus (1680) ]
şādervān "fıskiyeli çeşme" [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) şādāvān شاداوان z "süs çeşmesi, fıskiye; fıskiye göbeği şeklinde mimari süsleme" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça şādāb "bol ve gür akan su" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için şad, ab maddelerine bakınız.

Kelime Telaffuzu

şadırvan kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, şadırvan nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

İki ayrı Farsça sözcük Türkçede birleşmiştir: Farsça şādravān (padişah otağı, padişah ve vezir konağı önüne çekilen büyük tente, geniş saçak), şādāwān (süs çeşmesi, fıskiye). Birinci sözcüğün şadur/çadır sözcüğüyle alakalı olduğu düşünülebilir.

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.