ıskarmoz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

ıskarmoz Kelime Kökeni

Yun/EYun skalmós σκαλμός sandalda küreğin bağlandığı çubuk << HAvr *skol-mo- yarma (ağaç, çubuk) HAvr *skel-1 yarmak  şalter

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca ve Eski Yunanca skalmós σκαλμός z "sandalda küreğin bağlandığı çubuk" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *skol-mo- "yarma (ağaç, çubuk)" biçiminden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *skel-1 "yarmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için şalter maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. Hjalmar Frisk, Griechisches Etymologisches Wörterbuch II.716. İtalyanca scalmo, Fransızca escaume/escarme (aynı anlamda) biçimleri Latince üzerinden Yunancadfan alınmıştır. LF §843.

Etiketler: Modern Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.