Örnek

Erm ōrinag օրինակ model, nümune, misal, mesel, tarz, usul Erm ōrén օրէն usul, adet, töre, kural ~? OFa awδēn usul, töre, ayin

Tarihte En Eski Kaynak

ornāk "nümune" [ Pavet de Courteille, Dictionnaire Turc Oriental (1500 yılından önce) ]
örnek "aynı anlamda" [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Ermenice ōrinag օրինակ z "model, nümune, misal, mesel, tarz, usul" sözcüğünden alıntıdır. Ermenice sözcük Ermenice ōrén օրէն z "usul, adet, töre, kural" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) awδēn "usul, töre, ayin" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.

Ek Bilgi

Ermenice sözcük 5. yy tarihli İncil tercümesi ve Eusebius tercümesinden itibaren çok yaygın olarak kaydedilmiştir (Nor Parkirk 2.1054). Ermenice etimolojisi şeffaftır ( H. Acaryan, Hayeren Armatakan Bararan IV.618-619). Türki dillerde 15. yy"dan itibaren görülen örnekler (Çağ ornak, Modern Uygurca örnak, Kazakça örnak, Tatarca ürnak) Ermeniceden erken bir alıntıya veya Farsçadan paralel bir gelişmeye işaret eder. || Dil Devrimi esnasında öz Türkçe olduğu varsayımıyla türevleri yapılmıştır.

Etiketler: Alıntı, Ermenice, Orta Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır. Örnek ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play