çekap - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

çekap Kelime Kökeni

İng check-up kontrol, baştan aşağı gözden geçirme § İng to check 1. satrançta şah hamlesi [xiv], 2. denetlemek, kontrol etmek [xvi] (EFr échec/chec satrançta şah, satranç oynu Fa şāh شاه hükümdar ) İng up aşağıdan yukarıya hareket bildiren edat  şah, upload

Tarihte En Eski Kaynak

çekap [ m (1970) : Ahemt beyefendi, bir çekap yaptırmak istiyorum, ne buyurulur? ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce check-up "kontrol, baştan aşağı gözden geçirme" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to check "1. satrançta şah hamlesi [xiv], 2. denetlemek, kontrol etmek [xvi]" (NOT: Bu sözcük Eski Fransızca échec veya chec "satrançta şah, satranç oynu" sözcüğünden alıntıdır. Eski Fransızca sözcük Farsça şāh شاه z "hükümdar" sözcüğünden alıntıdır. ) ve İngilizce up "aşağıdan yukarıya hareket bildiren edat" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için şah, upload maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

İran'da Part ve Sasani hanedanları döneminde (1.-7. yy) devlet hazinesi adına yazılı ödeme emirlerine verilen ad iken 8. yy'da Abbasi maliyesinde aynı anlamda kullanılmış ve en geç 12. yy'da Batı dillerinde kullanıma girmiştir.

Etiketler: İngilizce, Bileşik kelime, İngilizce, Eski Fransızca, Yeni Farsça, İngilizce kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.